خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نام مرکز : دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
نوع مدرک : پایان نامه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 108453
شماره مدرک : ‭ت۱۷۲۷۸‬
شماره راهنما : ‭QZ۲۰۲،ح۵۱۱‮الف‬،۱۳۹۵‬
سرشناسه : حسن آجیلی‏‏ ، شبنم
عنوان : اثر مصرف چای و قهوه و ابتلا به سرطان : مطالعه کوهورت پژوهشکده قلب و عروق اصفهان( 2016-2001) [پایان‌نامه]
نویسنده : / شبنم حسن آجیلی
استاد راهنما : ؛ گلناز واثقی، شقایق حق جوی جوانمرد
محل تحصیل : دانشکده پزشکی
سال تحصیل : : ۱۳۹۵
مقطع تحصیلی : دکترای حرفه ای
رشته تحصیلی : پزشکی
صفحه شمار : و، ۱۹ص.: جدول
يادداشت : این پایان نامه یک طرح تحقیقاتی با شماره : ۳۹۵۵۵۵ است.
يادداشت : کتابنامه انگلیسی
چکيده : مقدمه: قهوه و چای از نوشیدنی های مشهور در سراسر جهان می‌باشد و تحقیقات زیادی پیرامون مصرف این دو نوشیدنی و بروز سرطان صورت گرفته و نتایج متفاوتی بین مصرف این نوشیدنی ها و بروز سرطان به دست آمده است، همچنین میزان بروز سرطان روز به روز در حال افزایش است، بر آن شدیم تا مطالعه ای پیرامون ارتباط مصرف چای و قهوه و بروز سرطان انجام دهیم.روش اجرا: این مطالعه شامل 6506 نفر می‌باشد. جمعیت مورد مطالعه از نظر مصرف و یا عدم مصرف قهوه و چای و میزان مصرف چای ( کمتر از 5 بار در روز و 5 بار و یا بیشتر در روز ) گروه بندی شده اند. برای نشان دادن رابطه بین مصرف چای و قهوه و بروز سرطان از آنالیز رگرسیونی و محاسبه P-Value استفاده شده است.نتایج: در طی 16 سال پیگیری جمعیت مورد مطالعه در پایان 77 نفر، مورد سرطان یافت شد که در بین این تعداد سرطان های ریه و سرطان سینه بیشترین آمار را به خود اختصاص داده اند. بر طبق آنالیزهای آماری و اصلاح داده ها براساس سن و جنس و شاخص توده بدنی، هیچ ارتباط معناداری بین مصرف چای و قهوه و بروز سرطان نشان داده نمی شود. (P-Value مصرف کنندگان قهوه=36/0، P-Value مصرف کنندگان چای در مردان= 45/0، P-Value مصرف کنندگان چای در زنان=3/0)بحث و نیجه گیری: داده های استخراج شده از این مطالعه رابطه معناداری را بین مصرف چای و قهوه و بروز سرطان در جمعیت کوهورت اصفهان و نجف آباد نشان نمی دهد.عواملی چون سبک زندگی، محیط، ژنتیک، مصرف قهوه کمتر نسبت به سایر کشور ها در ایران، استفاده از چای به عنوان نوشیدنی اصلی، هم چنین نوع قهوه و چای و شیوه آماده سازی متفاوت این دو نوشیدنی می‌تواند در نتیجه حاصل از این مطالعه تاثیرگذار باشد.
توصیفگر : سرطان ها
: چای
: قهوه
: سرطان های ریه
: سرطان های پستان
: سبک زندگی
: ژنتیک
: Neoplasms
: Tea
: Coffee
: Lung Neoplasms
: Breast Neoplasms
: Life Style
: Genetics
شناسه افزوده : ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏واثقی‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏، گلناز، استاد راهنما
: حق جوی جوانمرد‏، شقایق، استاد راهنما
عنوان ترجمه شده توسط فهرست نویس : Coffee and Tea consumption and risk of cancer in Isfahan cardiovascular cohort study (2001-2016)
عنوان :
نام فایل :
نوع عام محتوا :
نوع ماده :
فرمت :
سایز :
عرض :
طول :