خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نام مرکز : دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
نوع مدرک : پایان نامه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 113781
شماره مدرک : ‭ت۱۹۰۱۷
شماره راهنما : ‭WK۸۲۰،ر۵۹۸ب،۱۳۹۶‬
سرشناسه : رضوی محمودآبادی‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏، رقیه السادات
عنوان : بررسی اثر رژیم ناشتایی متناوب اصلاح شده (Modified (Alternate Day Fasting در مقایسه با محدودیت انرژی (Calorie Restriction) بر شاخص های التهابی و انعقادی در افراد مبتلا به سندروم متابولیک [پایان‌نامه]
نویسنده : / رقیه السادات رضوی محمودآبادی
استاد راهنما : ؛ مرتضی صفوی
استاد مشاور : ؛ بهنود عباسی
محل تحصیل : دانشکده تغذیه و علوم غذایی
سال تحصیل : ‭۱۳۹۶‬
مقطع تحصیلی : کارشناسی ارشد
رشته تحصیلی : علوم تغذیه
صفحه شمار : ۴۲ ص: جدول
يادداشت : این یک پایان نامه تحقیقاتی با شماره ۳۹۴۸۹۲ ‬است
يادداشت : الکترونیکی
چکيده : هدف: بررسی اثر رژیم ناشتایی متناوب اصلاح شده (Modified ADF) در مقایسه با محدودیت کالری (CR) بر شاخص التهابی (hs- CRP) و انعقادی در افراد مبتلا به سندرم متابولیکروش ها: در این مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی تعداد ۵۱ نفر مبتلا به سندروم متابولیک در دو گروه دریافت رژیم محدودیت کالری (CR) و رژیم ناشتایی متناوب اصلاح شده (Modified ADF) به مدت ۸ هفته قرار گرفتند. در ابتدا و انتهای مطالعه شاخص های آنتروپومتریک، التهابی و انعقادی اندازه گیری شد.یافته ها: میانگین (± انحراف معیار) سنی و BMI شرکت کنندگان به ترتیب ۹/۰۸ ± ۴۴/۶۹ سال در گروه ADF و ۷/۹۴ ± ۴۶/۴۴ سال در گروه CR و ۳/۳۵ ± ۳۱/۱۷ کیلوگرم بر متر مربع در گروه ADF و ۳/۸۲ ± ۳۱/۶۹ کیلوگرم بر مترمربع در گروه CR بود. افراد از نظر سن، وزن، قد، شاخص توده ی بدنی و دیگر خصوصیات دموگرافیک در دو گروه تفاوت معنا داری نداشتند. رژیم ADF و CR منجر به کاهش معنی داری در وزن و BMIافراد شد. اگرچه بافت چربی در گروه ADF کاهش معناداری داشت (p=0.012) اما تفاوت معنا داری در بافت چربی بین دوگروه بعد از مداخله مشاهده نشد (p= 0.277). در حالی که کاهش وزن بین دو گروه در پایان مطالعه معنی دار بود (p= 0.003). همچنین تغییرات hs- CRP بین دوگروه در پایان مداخله معنی دار نبود p= 0.477)) . سطوح فیبرینوژن در گروه ADF پس از پایان مطالعه کاهش معنادار داشت p=0.03))، اما مقایسه دوگروه تفاوت معنی داری را نشان ندادp= 0.086)). PT و a- PTT درگروه ADF افزایش یافت و این افزایش در مورد PT معنا دار بود، همچنین تفاوت معناداری بین دو گروه پس از پایان مداخله مشاهده شد ((PT: p< 0.001، (a- PTT: p = 0.049).نتیجه گیری: این مطالعه نشان می دهد رژیم ADF به مدت 8 هفته در افراد مبتلا به سندروم متابولیک، اثرات مفیدی بر وزن بدن، PT و a- PTT افراد گروه ADF در مقایسه با گروه CR دارد. همچنین، سطح فیبرینوژن و بافت چربی در گروه ADF کاهش معناداری داشت، به هرحال ما هیچ اثر معناداری در ارتباط با hs- CRP بین دو گروه پیدا نکردیم. بر طبق دانش ما این اولین مطالعه ای است که به مقایسه رژیم ADF و CR بر سطوح فیبرینوژن، hs-CRP، PT و a- PTT پرداخته است.
توصیفگر : سندرم سوخت و ساز
: رژیم درمانی
: صبحانه
: فاکتورهای انعقاد خون
: Metabolic Syndrome
: Diet Therapy
: Breakfast
: Blood Coagulation Factors
شناسه افزوده : صفوی‏‏‏‏‏‏‏‏‏، ‏‏ مرتضی ، استاد راهنما
: عباسی‏‏‏ ، بهنود ، استاد مشاور
شناسه افزوده : دانشکده تغذیه و علوم غذایی
عنوان ترجمه شده توسط فهرست نویس : A randomized clinical trial to compare the effect of Modified Alternate-Day Fasting diet (ADF) with Calorie Restriction (CR) diet on inflammatory indices and coagulation factors in patients with metabolic syndrome.
عنوان :
نام فایل :
نوع عام محتوا :
نوع ماده :
فرمت :
سایز :
عرض :
طول :